Skip to content

7000 Blvd East(Unit C121G)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Apr 23, 2004

Property Information

Block43.01
Lot21.07
QualifierC121G
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage875
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
44%
Improvement Value:$76,400
56%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,539+3.4%
2024$5,356+1.2%
2023$5,295+0.5%
2022$5,266+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

DeedBook 7286, Page 274Recorded5/19/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975