Skip to content

7000 Blvd East Apt 24hWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block43.01
Lot24.08
QualifierC124H
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2BRM2B-BA 1237
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,237
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
35%
Improvement Value:$125,500
65%
Total Assessment$194,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,899+3.4%
2024$7,638+1.2%
2023$7,550+0.5%
2022$7,510+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,237DeedBook 9599, Page 620Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,237DeedBook 8887, Page 770Recorded1/4/2013

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 6072, Page 337NU CodeTitle correction (4)Recorded10/28/2002

Property Built

Built

Year Built: 1975