Skip to content

7000 Blvd East Apt 29gWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block43.01
Lot29.07
QualifierC129G
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-SL 932
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$90,000
60%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,092+3.4%
2024$5,891+1.2%
2023$5,823+0.5%
2022$5,792+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5628, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1975