Skip to content

7000 Blvd East Apt 30cWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block43.01
Lot30.03
QualifierC130C
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2BRM2.5B-SL1546
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
60%
Improvement Value:$120,000
40%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,183-10.5%
2024$13,619+1.2%
2023$13,463+0.5%
2022$13,390+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975