Skip to content

7000 Blvd East(Unit C131A)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Date
Mar 5, 2007

Property Information

Block43.01
Lot31.01
QualifierC131A
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1BR/1.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,003
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
46%
Improvement Value:$81,000
54%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,092+3.4%
2024$5,891+1.2%
2023$5,823+0.5%
2022$5,792+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 7943, Page 124Recorded7/13/2006

Property Built

Built

Year Built: 1975