Skip to content

7000 Blvd East Apt 33bWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block43.01
Lot33.02
QualifierC133B
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-CK 970
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage970
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
55%
Improvement Value:$87,500
45%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,817+3.4%
2024$7,559+1.2%
2023$7,473+0.5%
2022$7,432+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft970DeedBook 9848, Page 370Recorded9/17/2024

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft970DeedBook 8935, Page 493Recorded9/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1975