Skip to content

7000 Blvd East Apt 36cWest New York, NJ 07093

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Feb 26, 2026

Property Information

Block43.01
Lot36.03
QualifierC136C
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2BRM2.5B-SL1546
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
60%
Improvement Value:$120,000
40%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,183+3.4%
2024$11,781+1.2%
2023$11,646+0.5%
2022$11,583+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft1,546DeedBook 9971, Page 252Recorded3/13/2026

Property Built

Built

Year Built: 1975