Skip to content

7000 Blvd East Apt 48hWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Jan 19, 2023

Property Information

Block43.01
Lot48.08
QualifierC148H
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-CK 970
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage970
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
32%
Improvement Value:$125,200
68%
Total Assessment$185,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,521+3.4%
2024$7,273+1.2%
2023$7,189+0.5%
2022$7,151+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft970DeedBook 9732, Page 494Recorded3/7/2023

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft970DeedBook 9377, Page 271Recorded1/31/2019

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

DeedBook 7476, Page 156Recorded2/22/2005

Property Built

Built

Year Built: 1975