Skip to content

7000 Blvd East Apt 49iWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block43.01
Lot49.09
QualifierC149I
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-RE 839
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage839
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
35%
Improvement Value:$109,900
65%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,013+3.3%
2024$6,786+2.9%
2023$6,596+0.5%
2022$6,560+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft839DeedBook 9177, Page 479Recorded2/3/2017

Property Sale

Sale
$265,500

From:

To:

DeedBook 7508, Page 260Recorded3/29/2005

Property Built

Built

Year Built: 1975