Skip to content

7000 Blvd East Apt 49lWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 5, 2023

Property Information

Block43.01
Lot49.12
QualifierC149L
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1BRM1B-RE 766
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage766
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
46%
Improvement Value:$81,000
54%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,092+3.4%
2024$5,891+1.2%
2023$5,823+0.5%
2022$5,792+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9757, Page 264Recorded7/6/2023

Property Sale

Sale
$111,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9165, Page 285NU CodeSheriff sale (12)Recorded12/15/2016

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 7748, Page 75Recorded12/7/2005

Property Built

Built

Year Built: 1975