Skip to content

7000 Blvd East Apt 50fWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 9, 2020

Property Information

Block43.01
Lot50.06
QualifierC150F
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class39
Description3BRM3.5BPHD2137
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,137
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
19%
Improvement Value:$250,000
81%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,589+3.4%
2024$12,174+1.2%
2023$12,034+0.5%
2022$11,969-8.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,137DeedBook 9499, Page 150Recorded8/5/2020

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,137DeedBook 9006, Page 213Recorded11/12/2014

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 8719, Page 699NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/10/2010

Property Built

Built

Year Built: 1975