Skip to content

7002 Blvd East Apt 10bWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 11, 2008

Property Information

Block43.02
Lot10.02
QualifierC210B
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-RE 839
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage839
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
63%
Improvement Value:$67,400
37%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,488+3.4%
2024$7,241+1.2%
2023$7,158+0.5%
2022$7,120+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 8636, Page 1410Recorded12/2/2008

Property Built

Built

Year Built: 1975