Skip to content

7002 Blvd East Apt 18bWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block43.02
Lot18.02
QualifierC218B
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1B-RE 874
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage874
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
65%
Improvement Value:$63,000
35%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,310+3.4%
2024$7,069+1.2%
2023$6,988+0.5%
2022$6,950+0.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft874DeedBook 9342, Page 232Recorded9/21/2018

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

Sq Ft874DeedBook 9252, Page 27Recorded11/3/2017

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 8268, Page 25Recorded7/17/2007

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

DeedBook 7259, Page 209Recorded3/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975