Skip to content

7002 Blvd East Apt 21fWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block43.02
Lot21.06
QualifierC221F
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1B-SL 875
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage875
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
63%
Improvement Value:$78,600
37%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,674+3.4%
2024$8,388+1.2%
2023$8,292+0.5%
2022$8,247+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft875DeedBook 9558, Page 858Recorded5/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1975