Skip to content

7002 Blvd East(Unit C225I)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Oct 3, 2019

Property Information

Block43.02
Lot25.09
QualifierC225I
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BR/1.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage839
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
55%
Improvement Value:$80,300
45%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,281+3.4%
2024$7,041+1.2%
2023$6,960+0.5%
2022$6,923+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

Sq Ft839DeedBook 9441, Page 498Recorded10/9/2019

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft839DeedBook 9115, Page 847Recorded4/29/2016

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 8149, Page 254Recorded3/8/2007

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

DeedBook 7380, Page 295Recorded10/15/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975