Skip to content

7002 Blvd East Apt 25lWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 31, 2012

Property Information

Block43.02
Lot25.12
QualifierC225L
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1B-RE 766
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage766
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
60%
Improvement Value:$59,500
40%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,171+3.3%
2024$5,971+2.9%
2023$5,804+0.5%
2022$5,772+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 8864, Page 132NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/10/2012

Property Built

Built

Year Built: 1975