Skip to content

7002 Blvd East Apt 26iWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Aug 10, 2009

Property Information

Block43.02
Lot26.09
QualifierC226I
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-RE 839
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage839
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
55%
Improvement Value:$80,000
45%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,389+3.4%
2024$7,149+2.9%
2023$6,949+0.5%
2022$6,911+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

DeedBook 8681, Page 695Recorded8/18/2009

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 7185, Page 240Recorded12/23/2003

Property Built

Built

Year Built: 1975