Skip to content

7002 Blvd East Apt 27cWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 6, 2015

Property Information

Block43.02
Lot27.03
QualifierC227C
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description3BRM2.5B-SL1798
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,798
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
51%
Improvement Value:$189,600
49%
Total Assessment$383,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,558+3.4%
2024$15,044+1.2%
2023$14,872+0.5%
2022$14,791+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,798DeedBook 9081, Page 562NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 1975