Skip to content

7002 Blvd East(Unit C228D)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block43.02
Lot28.04
QualifierC228D
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BR/1.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,003
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
58%
Improvement Value:$97,000
42%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,422+3.4%
2024$9,111+1.2%
2023$9,006+0.5%
2022$8,958+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,003DeedBook 9709, Page 89Recorded11/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 1975