Skip to content

7002 Blvd East(Unit C229I)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block43.02
Lot29.09
QualifierC229I
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1B-SL 875
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage875
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
52%
Improvement Value:$83,100
48%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,030+3.4%
2024$6,798+1.2%
2023$6,720+0.5%
2022$6,683+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft875DeedBook 9320, Page 500Recorded7/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1975