Skip to content

7002 Blvd East Apt 30dWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block43.02
Lot30.04
QualifierC230D
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-SL1003
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,003
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
58%
Improvement Value:$96,300
42%
Total Assessment$231,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,393+1.7%
2024$9,238+2.9%
2023$8,979+0.5%
2022$8,930+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft1,003DeedBook 9819, Page 524Recorded5/1/2024

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,003DeedBook 9404, Page 140Recorded5/17/2019

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 8401, Page 263Recorded12/20/2007

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 7307, Page 88Recorded6/22/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975