Skip to content

7002 Blvd East(Unit C230E)West New York, NJ 07093

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block43.02
Lot30.05
QualifierC230E
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description2BR/2BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,337
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
49%
Improvement Value:$140,600
51%
Total Assessment$275,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,192+3.4%
2024$10,823+1.2%
2023$10,699+0.5%
2022$10,641+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,337DeedBook 9925, Page 224Recorded8/26/2025

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,337DeedBook 9704, Page 161Recorded10/19/2022

Property Sale

Sale
$292,500

From:

To:

Sq Ft1,337DeedBook 8943, Page 949Recorded11/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1975