Skip to content

7002 Blvd East Apt 31hWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block43.02
Lot31.08
QualifierC231H
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-CK 979
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage979
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
48%
Improvement Value:$98,200
52%
Total Assessment$188,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,643+3.4%
2024$7,391+1.2%
2023$7,306+0.5%
2022$7,266+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 9364, Page 492

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 7367, Page 111Recorded9/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975