Skip to content

7002 Blvd East Apt 34aWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 21, 2016

Property Information

Block43.02
Lot34.01
QualifierC234A
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1B-RE 766
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage766
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
55%
Improvement Value:$74,900
45%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,807+3.4%
2024$6,586+2.9%
2023$6,401+0.5%
2022$6,367+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9138, Page 595Recorded8/15/2016

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9038, Page 561Recorded5/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1975