Skip to content

7002 Blvd East Apt 37aWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block43.02
Lot37.01
QualifierC237A
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description2BRM2B-SL 1337
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,337
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
42%
Improvement Value:$136,000
58%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,543+3.4%
2024$9,228+1.2%
2023$9,123+0.5%
2022$9,073-7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,337DeedBook 9216, Page 380Recorded7/10/2017

Property Sale

Sale
$274,000

From:

To:

DeedBook 7392, Page 302Recorded11/8/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975