Skip to content

7002 Blvd East Apt 39bWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2015

Property Information

Block43.02
Lot39.02
QualifierC239B
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description2BRM2.5B-SL1546
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
42%
Improvement Value:$182,700
58%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,719+3.4%
2024$12,299+1.2%
2023$12,158+0.5%
2022$12,093+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$388,000

From:

To:

DeedBook 7284, Page 299Recorded5/18/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975