Skip to content

7002 Blvd East Apt 41fWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 19, 2002

Property Information

Block43.02
Lot41.06
QualifierC241F
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1B-RE 766
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage766
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
75%
Improvement Value:$45,000
25%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,310+3.4%
2024$7,069+1.2%
2023$6,988+0.5%
2022$6,950+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 6039, Page 73Recorded8/30/2002

Property Built

Built

Year Built: 1975