Skip to content

7002 Blvd East Apt 42cWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2010

Property Information

Block43.02
Lot42.03
QualifierC242C
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-RE 839
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage839
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
54%
Improvement Value:$97,700
46%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,863+3.4%
2024$8,575+2.9%
2023$8,335+0.5%
2022$8,290+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

DeedBook 7757, Page 318Recorded12/16/2005

Property Sale

Sale
$280,500

From:

To:

DeedBook 7377, Page 142Recorded10/7/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975