Skip to content

7002 Blvd East Apt 42hWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 29, 2005

Property Information

Block43.02
Lot42.08
QualifierC242H
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-CK 970
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage970
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
59%
Improvement Value:$95,000
41%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,494-3.5%
2024$9,841+2.9%
2023$9,565+0.5%
2022$9,514+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 7676, Page 310Recorded9/26/2005

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 6057, Page 298Recorded10/4/2002

Property Built

Built

Year Built: 1975