Skip to content

7002 Blvd East Apt 5aWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Date
Jan 19, 2016

Property Information

Block43.02
Lot5.01
QualifierC205A
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-ST1045
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,045
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
54%
Improvement Value:$89,200
46%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,955+3.4%
2024$7,696+2.9%
2023$7,481+0.5%
2022$7,440+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4726, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1975