Skip to content

7002 Blvd East(Unit C206F)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block43.02
Lot6.06
QualifierC206F
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage875
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
68%
Improvement Value:$63,900
32%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,077+3.4%
2024$7,811+1.2%
2023$7,721+0.5%
2022$7,680+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 9745, Page 691

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft875DeedBook 9690, Page 472Recorded8/17/2022

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 7396, Page 93Recorded11/12/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975