Skip to content

7002 Blvd East Apt 7hWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 5, 2018

Property Information

Block43.02
Lot7.08
QualifierC207H
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-SL 932
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
53%
Improvement Value:$79,000
47%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,863+3.4%
2024$6,637+1.2%
2023$6,561+0.5%
2022$6,525+0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 9315, Page 123Recorded6/15/2018

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 9168, Page 406NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded12/29/2016

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 7490, Page 80Recorded3/10/2005

Property Built

Built

Year Built: 1975