Skip to content

7002 Blvd East Apt 9fWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block43.02
Lot9.06
QualifierC209F
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1B-BA 766
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage766
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
71%
Improvement Value:$54,400
29%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,692+3.4%
2024$7,438+1.2%
2023$7,353+0.5%
2022$7,313+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9827, Page 594Recorded6/10/2024

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9675, Page 851Recorded6/21/2022

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9377, Page 554Recorded1/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 1975