Skip to content

7004 Blvd East Apt 12fWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jan 16, 2020

Property Information

Block43.03
Lot12.06
QualifierC312F
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description2BRM2F2HBSL1977
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,977
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
39%
Improvement Value:$178,500
61%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,818+3.4%
2024$11,428+1.2%
2023$11,297+0.5%
2022$11,236+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,977DeedBook 9478, Page 483Recorded3/12/2020

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,977DeedBook 9205, Page 573Recorded6/5/2017

Property Sale

Sale
$367,500

From:

To:

DeedBook 6095, Page 140Recorded12/19/2002

Property Built

Built

Year Built: 1975