Skip to content

7004 Blvd East Apt 14bWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block43.03
Lot14.02
QualifierC314B
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description2BRM2F2HBSL1911
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,911
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
34%
Improvement Value:$168,000
66%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,327+3.4%
2024$9,986+1.2%
2023$9,872+0.5%
2022$9,819+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,911DeedBook 9515, Page 294Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 8388, Page 190Recorded12/4/2007

Property Built

Built

Year Built: 1975