Skip to content

7004 Blvd East Apt 17bWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 16, 2021

Property Information

Block43.03
Lot17.02
QualifierC317B
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description2BRM2.5B-BA1428
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
39%
Improvement Value:$128,900
61%
Total Assessment$211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,585+3.4%
2024$8,302+1.2%
2023$8,207+0.5%
2022$8,162+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 9574, Page 333

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 9185, Page 182Recorded3/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1975