Skip to content

7004 Blvd East Apt 21eWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block43.03
Lot21.05
QualifierC321E
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description2BRM2F2HBSL1911
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,911
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
45%
Improvement Value:$137,500
55%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,153+3.4%
2024$9,818-13.8%
2023$11,390+0.5%
2022$11,328+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,911DeedBook 9585, Page 375Recorded7/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1975