Skip to content

7004 Blvd East(Unit C330D)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2018

Property Information

Block43.03
Lot30.04
QualifierC330D
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-SL1003
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,003
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
52%
Improvement Value:$96,300
48%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,310+3.4%
2024$8,040+2.9%
2023$7,814+0.5%
2022$7,772+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,003DeedBook 8798, Page 812Recorded6/30/2011

Property Built

Built

Year Built: 1975