Skip to content

7004 Blvd East Apt 40gWest New York, NJ 07093

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block43.03
Lot40.07
QualifierC340G
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description2BRM2B-BA 1237
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,237
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
33%
Improvement Value:$152,400
67%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,235+3.4%
2024$8,930+1.2%
2023$8,828+0.5%
2022$8,780+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,237DeedBook 9917, Page 813Recorded8/5/2025

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 8672, Page 236Recorded7/2/2009

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

DeedBook 7455, Page 301Recorded1/31/2005

Property Built

Built

Year Built: 1975