Skip to content

7004 Blvd East(Unit C342A)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 15, 2008

Property Information

Block43.03
Lot42.01
QualifierC342A
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description2BRM2F2HBRE1809
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,809
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
26%
Improvement Value:$217,500
74%
Total Assessment$292,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,074+3.4%
2024$11,682+2.9%
2023$11,355+0.5%
2022$11,293+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 8617, Page 273Recorded9/29/2008

Property Sale

Sale
$461,000

From:

To:

DeedBook 7555, Page 53Recorded5/16/2005

Property Built

Built

Year Built: 1975