Skip to content

7004 Blvd East Apt 6cWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 8, 2005

Property Information

Block43.03
Lot6.03
QualifierC306C
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description2BRM2F2HBSL1911
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,911
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
34%
Improvement Value:$145,700
66%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,963+3.4%
2024$8,667+1.2%
2023$8,568+0.5%
2022$8,521+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 7768, Page 87Recorded12/29/2005

Property Built

Built

Year Built: 1975