Skip to content

7004 Blvd East Apt 12lWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block43.04
Lot12.12
QualifierC412L
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2BRM2.5B-ST1466
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,466
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
56%
Improvement Value:$121,000
44%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,168+3.4%
2024$10,799+1.2%
2023$10,676+0.5%
2022$10,618+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,466DeedBook 9689, Page 805Recorded8/15/2022

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 8153, Page 127Recorded3/12/2007

Property Built

Built

Year Built: 1975