Skip to content

7002 Blvd East Apt 10sWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 16, 2013

Property Information

Block43.05
Lot10.19
QualifierC510S
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description0BRM1B-ST 535
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage535
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
64%
Improvement Value:$47,800
36%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,461+3.3%
2024$5,284+2.9%
2023$5,136+0.5%
2022$5,108+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft535DeedBook 8930, Page 864Recorded9/10/2013

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft535DeedBook 8912, Page 978NU CodeBankruptcy (13)Recorded6/7/2013

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 8252, Page 313Recorded6/27/2007

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7922, Page 236Recorded6/19/2006

Property Built

Built

Year Built: 1975