Skip to content

7002 Blvd East Apt 12sWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block43.05
Lot12.19
QualifierC512S
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description0BRM1B-ST 535
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage535
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
64%
Improvement Value:$47,500
36%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,361+3.4%
2024$5,184+6.3%
2023$4,874+0.6%
2022$4,847+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft535DeedBook 9588, Page 580Recorded8/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1975