Skip to content

7002 Blvd East Apt 8rWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block43.05
Lot8.18
QualifierC508R
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-ST1033
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,033
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,300
63%
Improvement Value:$77,900
37%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,577+3.4%
2024$8,294+1.2%
2023$8,199+0.5%
2022$8,154+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft1,033DeedBook 9148, Page 543Recorded9/29/2016

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 7643, Page 128Recorded8/24/2005

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 7105, Page 277Recorded8/7/2003

Property Built

Built

Year Built: 1975