Skip to content

6813 Polk StWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$4,400,000
Last Sale Date
Mar 7, 2016

Property Information

Block7
Lot27.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description18 UNITS
Dwellings18
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
9%
Improvement Value:$2,275,000
91%
Total Assessment$2,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$111,456+3.4%
2024$107,838-22.8%
2023$139,752+0.5%
2022$138,996+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$4,400,000
DeedBook 9111, Page 58