Skip to content

6810 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 10, 2012

Property Information

Block7
Lot4.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
25%
Improvement Value:$315,000
75%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,056+3.4%
2024$16,493+1.2%
2023$16,304+0.5%
2022$16,216+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 8867, Page 57NU CodePost-appeal (29)Recorded8/27/2012

Property Built

Built

Year Built: 2008