Skip to content

6820 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 2000

Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block7
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class49
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
21%
Improvement Value:$384,400
79%
Total Assessment$489,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,875+3.4%
2024$19,219+1.2%
2023$18,999+0.5%
2022$18,896+0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000