Skip to content

6723 Madison StWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Nov 13, 2008

Property Information

Block9
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class16
Description3SF 1SB 1SS 2G
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
25%
Improvement Value:$450,000
75%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,768+3.4%
2024$23,964+2.9%
2023$23,292+0.5%
2022$23,166-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 8637, Page 626Recorded12/3/2008