Skip to content

324 Taft PlaceHarrison, NJ 07029

Built 1980

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block119
Lot13.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
40%
Improvement Value:$307,800
60%
Total Assessment$513,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,035+2.0%
2024$11,794+2.5%
2023$11,507-1.6%
2022$11,696-22.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 9333, Page 37Recorded8/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1980